Bărbuț a salvat ziua pentru Știința, rezolvând spectaculos al doilea amical cu Viitorul

După ce a fost KO în primul amical cu Viitorul, Știința s-a revanșat în cel de după-amiază, în care Bergodi a afișat formula apropiată de cea de bază. Deși trupa lui Hagi a deschis scorul repede, pe contraatac, prin Rivaldinho, Craiova a condus jocul și a întors rezultatul, scor 2-1, prin dubla lui Cristi Bărbuț. Atacantul de buzunar a marcat două goluri de pus în CV, la vinclu, cu stângul, care nu este piciorul său de bază.

Știința nu l-a avut în teren pe bosniacul Elvir Koljic, care a fost menajat, în timp ce Bălașa s-a accidentat și a fost schimbat la pauză, după ce și Mihăilă pățise același lucru în partida de dimineață. Tânărul Ionuț Mitran, în vârstă de 18 ani, a evoluat în prima repriză fundaș stânga, apoi a fost trecut pe postul său obișnuit, cel de stoper și a fost impecabil.

Nistor, Cicâldău, Mateiu, Nițu, Vlădoiu și Ivan au ratat alte ocazii de gol, Universitatea etalând o altă exprimare față de prima partidă de verificare a zilei.

În al doilea meci cu Viitorul, Cristiano Bergodi a folosit formula: Pigliacelli – Mitran, Bălașa (46 Vlădoiu), Acka, Vătăjelu - Mateiu, Cicâldău (72 Danciu), Nistor - Bărbuț, Ivan, Baiaram (57 Nițu).

La Viitorul au jucat: Căbuz – Boboc (46 Al. Georgescu), Mladen (70 Dănuleasa), Ghiță (82 G. Buta), Cr. Ganea – Casap (70 Grameni), Ciobanu (70 Grosu), Artean (82 N. Popescu) – Iancu (82 Bodișteanu), Rivaldinho (70 Andronache), Pitu (46 Chițu).

În primul meci al zilei, Universitatea Craiova pierduse cu 3-0 în fața puștilor de la Viitorul.