Bayern Munchen este regina Europei

Formația germană Bayern Munchen s-a impus în finala UEFA Champions League, scor 1-0, în fața formației Paris Saint-Germain și este noua regină a Europei. Unicul gol al meciului disputat la Lisabona a fost înscris de Coman, în minutul 59.

Deși meciul se anunța unul extrem de spectaculos și cu goluri multe, Bayern și PSG s-au anihilat reciproc. Nemții au avut mai mult posesia balonului, iar reușita lui Coman a venit după o centrare perfectă a lui Kimmich. Neymar a fost cel mai periculos om al Parisului, în general având o evoluție bună, însă fără să izbutească un gol care ar fi trimis meciul în prelungiri. De partea cealaltă, Lewandowski a lovit bara. Bayern şi-a trecut în palmares al şaselea său trofeu în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent, după ediţiile din 1974, 1975, 1976, 2001 şi 2013.

Paris Saint-Germain: Navas – Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat (Kurzawa '80)– Herrera (Draxler '72), Marquinhos, Paredes (Verratti '64) – Di Maria (Choupo-Moting '80), Neymar, Mbappé. Antrenor: Thomas Tuchel

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Thiago Alcantara (Tolisso '86), Goretzka – Gnabry (Coutinho '69), Müller, Coman (Perisici '68) – Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick