CFR Cluj, aproape de primăvara europeană! Rezultatele din Europa League

CFR Cluj a învins, scor 1-0, formația Rennes și își consolidează poziția a doua în grupa E din UEFA Europa League.

Rondon și Arlauskis au fost eroii meciul din Gruia. Rennes a dominat partida, însă intervențiile portarului lituanian a făcut ca tabela să rămână nemișcată. Atacantul din Venezuela a înscris singurul gol în minutul 87, după ce Deac a executat o lovitură de colț impecabil. La doar câteva minute, Rondon a fost eliminat, însă campioana României a reușit să reziste asediului. Totuși, francezii au marcat în prelungiri, însă reușita a fost anulată pe motiv de henț.

CFR Cluj acumulează 9 puncte și are mari șanse de a accede în primăvara europeană, întrucât Lazio a pierdut cu 1-2 în fața scoțienilor de la Celtic.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (Hoban ’74), Burcă, Boli, Camora – Culio, Bordeianu – Deac (Păun ’89), Djokovic, Omrani – L. Traore (Rondon ’71). Antrenor: Dan Petrescu

Clasamentul Grupei E:

1. Celtic – 10 puncte
2. CFR Cluj – 9 puncte
3. Lazio – 3 puncte
4. Rennes – 1 punct

Următoarea etapă programează, joi, 28 noiembrie, partidele: Lazio Roma – CFR Cluj și Celtic Glasgow – Rennes.