Craiova bate Steaua în deplasare şi este liderul Ligii Naţionale Masculine de Baschet!

Moment unic pentru echipa de baschet a Craiovei, care se află pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale, după victoria din deplasare cu CSA Steaua Bucureşti, scor 72-65, pe sferturi: 24-14, 24-17, 12-15, 12-19. Asta în condiţiile în care formaţia din Bănie a fost lipsită de unul dintre cei mai buni jucători, Goran Gajovic. Trupa antrenată de Ako Todorov are 6 victorii şi un singur eşec până acum, acumulând 13 puncte, la egalitate în fruntea clasamentului cu CSM Oradea, însă campioana are un meci mai mult disputat.

Partida a fost la discreţia alb-albaştrilor, care au condus de la început până la final, având un avantaj şi de 25 de puncte, 58-33, în sfertul al treilea. Şi totuşi, pe final gazdele s-au apropiat şi la 5 puncte, după ce au recuperat de la 68-52 la 68-63, după un parţial de 11-0.

MVP-ul meciului disputat în Sala "Mihai Viteazul" a fost Aleksandar Radukic, cu 17 puncte, 14 recuperări, un assist şi o intercepţie. Au jucat pentru SCMU Craiova: Radukic 17 puncte, Curry 17, Troupe 14, Mijajlovic 10, Boone 6, Casale 3, Popa 3, Berceanu 2, Ionescu.

Următorul meci al Craiovei este sâmbătă, 8 decembrie, în Sala Polivalentă, cu Dinamo, apoi urmează restanţa cu Steaua, pe 12 decembrie, tot pe teren propriu.

Azi s-a efectuat tragerea la sorţi a turului 3 din Cupa României, iar SCMU Craiova va juca împotriva formației CSM Mediaș, locul 2 în Grupa Valorică B a Ligii Naționale. Partidele se vor desfăşura în sistem tur-retur, pe 30 ianuarie 2019 la Mediaş şi pe 6 februarie 2019, în Sala Polivalentă din Craiova.

Care sunt majusculele din cuvântul : LupaMea?

© Copyright 2008 - 2018 Lupa. Toate drepturile rezervate.