Debut cu dreptul în play-off / Universitatea - Gaz Metan 2-1

Oltenii au debut cu un succes în play-off-ul Ligii 1, după ce s-au impus, scor 2-1 , în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş. Golurile Ştiinţei au fost înscrise de Alex Cicâldău (min.3) şi Valentin Mihăilă (min. 27), în timp ce pentru oaspeţi a marcat Marius Constantin (min. 9).

Universitatea a pornit ca din tun meciul cu Mediaş. Ivan a fost faultat în careu, iar Alex Cicâldău l-a executat pe goalkeeper-ul oaspeţilor. Totuşi, fericirea a fost anulată de Marius Constantin. Acesta a readus egalitatea, după ce Ferreira a produs o lovitură de la 11 metri. Insistenţa juveţilor a dat roade, ia Vali Mihăilă şi-a trecut în cont un nou gol, fiind la capătul unei centrări foarte bună a lui Nistor. Andrei Ivan a avut ocazia majorării de scor, însă şutul său a trecut puţin pe lângă poartă.

Repriza secundă a început în acelaşi registru, cu Ştiinţa în jumatea Gazului. Din 3 metri, ghinionistul Ivan a ratat oportunitatea de a duce scorul la 3-1. Din minutul 46, Claude Dielna şi-a fâcut tricoul alb-albastru. Spre final, Gaz Metan a dat semne de revenire în joc, însă tot Craiova a avut ocaziile periculoase. Elvir Koljic nu a reuşit să marcheze în minutul 86, execuţia sa trecând pe lângă poartă. Ultima ocazie le-a aparţinut oaspeţilor, în prelungiri.

Universitatea cucereşte cele 3 puncte, iar pentru elevii lui Papură urmează duelul din Cupa României, miercuri, la Iaşi. În campionat, craiovenii au derby-ul cu FCSB, duminică, pe "Arena Naţională".