Handbalistele Craiovei au pierdut primul meci jucat după 7 luni. Fetele lui Burcea au fost învinse de campioane

Deşi a opus rezistenţă serioasă campioanei ultimilor doi ani, HCM Rm. Vâlcea, echipa de handbal feminin a Craiovei a cedat în duelul disputat în cadrul turneului de la Ploieşti, scor 28-24, la pauză 14-13. A fost primul meci după 7 luni de pauză pentru fetele lui Bogdan Burcea, care au condus numai la începutul meciului şi au reuşit să egaleze la 13, înainte de terminarea primei părţi.

Echilibrul s-a menţinut până la 17-16 pentru vâlcence, care s-au desprins apoi şi şi-au menţinut avansul de 3-4 goluri, doar la 23-21 diferenţa fiind de două goluri.

Au jucat pentru SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenţ, Chetraru (portari), Ţicu 5 goluri, Savu 4, Andrei 3, Nica 3, Orşivschi 3, Zamfir 2, Matlashova 2, Şelaru 2, Cace.

Următoarele meciuri ale echipei lui Bogdan Burcea vor fi în turneul al doilea al Ligii Florilor, contra formaţiilor: Crişul Chişineu Criş (29 octombrie), Dacia Mioveni (30 octombrie), Gloria Buzău (1 noiembrie) şi Prahova Ploieşti (3 noiembrie).