Au dat de un Munte(anu) în primul amical cu Viitorul

FC Viitorul s-a impus în primul amical al zilei cu Universitatea Craiova, scor 3-0. Golurile oaspeților au fost marcate de Munteanu (min. 21 și 41) și Bîrnoi (min. 40).

Începutul primului amical dintre Universitatea și FC Viitorul a stat sub semnul echilibrului, ba chiar Știința a reușit să își impună un stil de pase scurte. Unul dintre remarcați a fost Gustavo, care a arătat o poftă de joc și ar putea să fie una dintre surprizele lui Bergodi la reluarea sezonului. Defensiva încă scârție, iar acest lucru s-a văzut pentru prima dată la golul lui Munteanu din minutul 21. Puștiul de 17 ani a reușit să-l bată pe Popescu cu o lovitură de cap, chiar din zona în care Florin Gardoș și Uros Cosic ar fi trebuit să-l marcheze. Trupa lui Hagi și-a impus jocul, iar viteza constănțenilor le-a dat mari bătăi de cap elevilor lui Cristiano Bergodi. În minutul 40, Cosmin Bîrnoi a accelerat la o fază în careu și a reușit să ducă scorul la 2-0. La doar câteva secunde, Viitorul a făcut 3-0 prin Luis Munteanu, după ce Cosic a pasat greșit, mingea a ajuns la Achim, iar acesta a reușit o pasă foarte frumoasă la atacant. De remarcat că Valentin Mihăilă a părăsit terenul, fiind accidentat în minutul 9, însă se pare că este vorba doar de o mică problemă musculară.

Nici partea secundă nu a arătat foarte bine pentru Universitatea. Raportul forțelor s-a mai echilibrat, însă „juveții” nu au arătat că ar putea pune foarte mari probleme. Craiova a rămas datoare și vom vedea dacă jocul va arăta altfel odată cu intrarea unor jucători ca Dan Nistor, Alex Cicâldău sau Elvir Koljic în cel de-al doilea amical al zilei, cu începere de la 14:30.