Sport
Rezultate craiovenilor la Campionatul Național de Kung Fu

Sâmbătă 14.11.2020 în BUCUREȘTI la Rin Grand Hotels în sală Berlin, s-a desfășurat în condiții speciale de distanțare, având în vederea pandemia de COVID-19, CAMPIONATUL NATIONAL DE KUNG-FU, unde 24 de sportivii de la clubul craiovean WU QUAN-LI „Forta celor cinci pumni “ au reușit o performanță deosebita, obținând  70 de medalii.

La această competiție s-au reunit peste 160 de sportivi de elită ai wushu-ului românesc, din București, Baia Mare, Craiova, Târgoviște, Târgu Mureș  etc., care, după o pauză forțată generată de pericolul răspândirii virusului SARSCov2, au reușit să se reîntâlnească, pentru a concura la probele de kung-fu și de aptitudini.

      Sportivii craioveni sub îndrumarea antrenorului emerit Silviu OBEANU, au participat la 65 probe de Taolu , cu mâna goală, cu arme specifice Wing Chun și Saholin și la manechin din lemn, precum și la 15 probe de aptitudini fizice, reușind să obțină 27 de titluri de campioni naționali.  

Acest campionat contează pentru selecția sportivilor la lotul național de wushu, care va reprezenta România la CAMPIONATUL EUROPEAN  DE KUNG FU –FRANȚA  / 2021.

 

TABEL NOMINAL CU PERFORMANȚA SPORTIVILOR LA C.N. DE KUNG-FU

 

Nr. crt.

Numele și prenumele sportivului

CATEGORIA             DE VÂRSĂ

Locul     Obținut

Secțiunea

PROBA

-ANI-

APTITUDINI FIZICE ȘI TEHNICE 

1.

CĂPRICEANĂ CĂTĂLIN

seniori + 18

I

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 85 kg 

2.

RADU-MILITARU MĂLINA

seniori + 18

I

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 65 kg 

3.

OBEANU MARA GEORGIA ALINA

juniori 15-17

I

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 55 kg 

4.

IANA ALEXANDRU MIHAIL

seniori + 18

II

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 85 kg 

5.

NEGHINĂ CLAUDIA GABRIELA

juniori 15-17

II

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 55 kg 

6.

NEDELEA ANA MARIA

cadeții 12-14

II

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 45 kg 

7.

RADU-MIC ANDRADA

copii    09-11

II

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 30 kg 

8.

VĂDUVA VALENTIN FREDERICO

seniori + 18

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 70 kg 

9.

ROMEE PHOEBE-AN

seniori + 18

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 65 kg 

10.

SOLOMONESCU CAROLINA

juniori 15-17

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 55 kg 

11.

MĂLĂU MIHAI CRISTIAN

cadeți 12-14

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 45 kg 

12.

ZAMFIRA ANDREI

copii    09-11

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 40 kg 

13.

NEDELEA ANDREI MARIO

copii    09-11

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 35 kg 

14.

OACĂ ROXANA AN MARIA

copii    09-11

III

Sanshou

Probe fizice /tehnice  - 45 kg 

TAOLU KUNG-FU

1.

IANA MIHAIL-ALEXANDRU

seniori + 18

I

Taolu

Shaolin Quan

2.

I

Taolu

Dao Shu / Paloș

3.

OBEANU MARA-GEORGIA-ALINA

Juniori 15-17

I

Taolu

Shaolin Quan

4.

NEDELEA ANDREI MARIO

copii    09-11

I

Taolu

Shaolin Quan

5.

RADU-MIC ANDRADA

copii    09-11

I

Taolu

Shaolin Quan

6.

NEGHINĂ CLAUDIA GABRIEA

juniori 15-17

II

Taolu

Shaolin Quan

7.

NEDELEA  ANA MARIA

cadeți 12-14

II

Taolu

Shaolin Quan

8.

MĂLĂU MIHAI CRISTIAN

cadeți 12-14

II

Taolu

Shaolin Quan

 

Nr. crt.

Numele și prenumele sportivului

CATEGORIA             DE VÂRSĂ

Locul     Obținut

Secțiunea

PROBA

-ANI-

TAOLU WING CHUN

1.

IANA MIHAIL-ALEXANDRU

seniori + 18

I

Taolu

Xiolianquan  / Mica idee

2.

I

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

3.

I

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

4.

ROMEE PHOEBE-AN

seniori + 18

I

Taolu

5th DuanWei    / Rutina standard 

5.

I

Taolu

LiuDianBanGun    / Baston

6.

I

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

7.

OBEANU MARA-GEORGIA-ALINA

Juniori 15-17

I

Taolu

4th DuanWei    / Rutina standard 

8.

I

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

9.

I

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

10.

MĂLĂU MIHAI CRISTIAN

Cadeți 12-14

I

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

11.

I

Taolu

LiuDianBanGun  / Baston

12.

I

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

13.

MĂLĂU RAREȘ GABRIEL

Copii 09-11

I

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

14.

I

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

15.

MIU ANDREI

Cadeți 12-14

I

Taolu

Xun Qiao / Căutarea podului

16.

II

Taolu

LiuDianBanGun  / Baston

17.

III

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

18.

CÂRSTEA DAVID STEFAN

Copii 09-11

I

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

19.

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

20.

NEGHINĂ CLAUDIA

Juniori 15-17

I

Taolu

LiuDianBanGun  / Baston

21.

III

Taolu

4th DuanWei    / Rutina standard

22.

URUCU  DARIUS  VALENTIN

Cadeți 12-14

I

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

23.

III

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

24.

BUDOIU ANDREI EDUARD

Copii 09-11

I

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

25.

III

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

26.

VĂDUVA VALENTIN FREDERICO

seniori + 18

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

27.

II

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

28.

II

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

29.

NEDELEA ANDREI  MARIO

Cadeți 12-14

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

30.

II

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

31.

II

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

32.

RADU MILITARU MĂLINA

seniori + 18

II

Taolu

LiuDianBanGun  / Baston

33.

II

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

34.

III

Taolu

5th DuanWei    / Rutina standard 

35.

DUMITRAȘCU ANDREI MIHNEA

Juniori 15-17

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

36.

II

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

37.

OACĂ ROXANA

Copii 09-11

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

38.

II

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

39.

SOLOMONESCU CAROLINA

Juniori 15-17

II

Taolu

LiuDianBanGun  / Baston

40.

III

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

Nr. crt.

Numele și prenumele sportivului

CATEGORIA             DE VÂRSĂ

Locul     Obținut

Secțiunea

PROBA

-ANI-

41.

RADU  MIC ANDRADA

Copii 09-11

II

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

42.

III

Taolu

Xun Qiao  / Căutarea podului

43.

NEDELEA ANA MARIA

Cadeți 12-14

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

44.

STĂNESCU ȘTEFAN VALENTIN

Copii 09-11

II

Taolu

HuDieShuangDao   / Cuțite duble

45.

PĂGILĂ MARIO

Copii 09-11

II

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

46.

ZAMFIRA ANDREI

Copii 09-11

III

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

47.

DUMITRESCU ALICE MARIA 

Copii 09-11

III

Taolu

Muk Yan Jong  / Manechin lemn

48.

PURECE OVIDIU

Copii 09-11

III

Taolu

Xiolianquan        / Mica idee

 

PALMARESUL CLUBULUI W.Q.L. în perioada 2005 -  noiembrie 2020.

 

CAMPIONATE MONDIALE

  • 1 titluri de vicecampion mondial și 1 medalie de bronz obținute de Obeanu Mara, 1 loc IV  obținut de Iana Alexandru și 2 locuri V la luptă obținute de Ștefan Adriana.

CAMPIONATE EUROPENE

  • 26 titluri de campion european, 20 titluri de vicecampion european, 20 medalii europene de bronz, 2 titluri de campion balcanic și 1 titlu de campion baltic, 

CAMPIONATE NAȚIONALE

  • 1599 de medalii naționale din care 593 titluri de Campioni Naționali, 543 medalii de argint și 464 medalii de bronz, obținute la Campionatele Naționale de Arte Marțiale, din care la cele organizate de Federația Română de Wushu Kung-Fu: 318 de medalii naționale, 136 titluri de Campioni Naționali, 115 medalii de argint și 67 medalii de bronz. 

Cât face 2+34?
Declaraţia zilei
"Suntem datori, poate în acest an de grele încercări mai mult decât oricând, să ne întoarcem la valorile și principiile care îi luminau pe înaintașii noștri, acum mai bine de un secol" -- Cosmin Vasile, preşedinte CJ Dolj ...
© Copyright 2008 - 2021 Lupa. Toate drepturile rezervate.