Ştiinţa e pe primul loc, după victoria la Mediaş

Universitatea Craiova este liderul Ligii I, cel puţin până duminică, atunci când joacă şi CFR Cluj. Alb-albaştrii au câştigat cu 2-1 în deplasare cu Gaz Metan Mediaş, în prima etapă a returului play-off-ului, după ce gazdele au condus cu 1-0. Oltenii au ajuns la 4 victorii consecutive în play-off.

Romeo a deschis scorul, dar Mihăilă a egalat până la pauză, din pasa lui Cosic. Cicâldău a înscris golul victoriei în partea secundă. Ştiinţa a mai avut alte ocazii de a-şi mări avantajul, dar şi Mediaşul a avut un şut în transversală, în partea secundă. A fost o victorie obţinută mai greu decât era cazul şi în condiţiile în care gazdele au avu mari probleme de efectiv, iar în prima repriză s-a accidentat căpitanul echipei, Marius Constantin, apoi în repriza secundă a fost eliminat golgheterul Sergiu Buş, fiindcă a înjurat arbitrul asistent.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Butean, M. Constantin (Nielsen ‘37), Larie, De Moura - Droppa, Chamed - R. Romeo (Trif ’61), Ciocan (Avram ’86), Velisar (Popa ’86)  - Buş. Antrenor: Dusan Uhrin

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Vătăjelu ’81), Acka, Cosic, N. Bancu – Nistor (Gustavo ’80), Mateiu, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Eugen Gheorghe - Florin Andrei

Ştiinţa are 2 puncte peste CFR Cluj, dar campioana joacă duminică, la Astra Giurgiu. Următorul joc al Craiovei este duminică, 12 iulie, de la ora 21, cu FCSB, pe "Ion Oblemenco".

Câţi ani are o persoana care isi serbeaza majoratul?

„Clar, cartele electronice RAT nu vor fi disponibile la toate punctele din Craiova pentru că, de exemplu, în unele zone, ni se sparge toneta și de două ori pe seară.  Vor fi disponibile în zonele centrale, cu trafic, ca să ne protejăm și noi”- Sorin Manda, City Manager.