Ştiinţa trece un tur european după 26 de ani

Universitatea Craiova a obţinut prima calificare europeană după 26 de ani, după ce a eliminat formaţia azeră Sabail, după un dublu 3-2. În ciuda victoriei din Bănie, suporterii, în număr de 16.000 la acest meci, i-au cerut încă o dată demisia antrenorului Cornel Papură.

Cicâldău, revenit după Euro U21, a deschis scorul în prima repriză şi tot el a pasat pentru reuşita de 2-0 a lui Vătăjelu, din al doilea mitan. Oaspeţii au egalat în numai 2 minute, goluri Ramazanov şi Duventru, iar alb-albaştrii au tremurat pentru calificare. Carlos Fortes a adus liniştea în ultimul minut, marcând simplu, după o acţiune a lui Cristi Bărbuţ.

În turul următor, Ştiinţa va întâlni formaţia maghiară Honved Budapesta, turul fiind în deplasare, joia viitoare, iar returul în Bănie, peste două săptămâni.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic (77 Gardoş), Tiago Ferreira, Bancu – Mateiu, Qaka (70 V. Constantin), Cicâldău (57 Ivanov) – Bărbuţ, Vătăjelu, Fortes. Antrenor: Cornel Papură.

FK Sabail Baku: Bozinovski – Urfan Abbasov (86 Yagublu), Yunuszada, Erico, Rahimov - Cociuc, Baybalayev, Amirguliyev – Miradbulla Abbasov (58 Duventru), Ramazanov, Hamdi (58 Muradbayli). Antrenor: Aftandil Hajiyev.

Care sunt majusculele din cuvântul : LupaMea?

„Clar, cartele electronice RAT nu vor fi disponibile la toate punctele din Craiova pentru că, de exemplu, în unele zone, ni se sparge toneta și de două ori pe seară.  Vor fi disponibile în zonele centrale, cu trafic, ca să ne protejăm și noi”- Sorin Manda, City Manager.