Victorie prin ceaţă a Craiovei, la Mediaş. 8 din 9 pentru Ştiinţa în campionat

Universitatea Craiova îşi consolidează prima poziţie în clasament, după victoria cu 1-0 de la Mediaş, contra lui Hermannstadt. Golul a fost marcat de Bancu, în minutul 33, cu un şut cu exteriorul, din careu, după o pasă a lui Nistor. Gazdele au ratat un penalty, în prima repriză, Pigliacelli apărând, după ce Marcel Bârsan a acordat foarte uşor lovitura de pedeapsă, la intervenţia regulamentară a lui Papp în careu.

Ştiinţa a mai ratat câteva ocazii, prin Ofosu, Mamut şi Baiaram şi a avut emoţii pe final, când sibienii au trecut pe lângă egalare, dar Pigliacelli şi Bancu şi-au trecut în cont intervenţii decisive.

Universitatea Craiova are 24 de puncte după 9 etape şi joacă în runda viitoare cu Chindia, acasă, vineri, 6 noiembrie.

Hermannstadt: Cristiano – Vodă (Mustivar ’46), Viera, I. Stoica, Opruţ – Dâlbea (Alhassan ’63), Addae – Caiado (Bastos ’11), Mayoral, Jo Santos – Fabio Fortes (Karanovic ’63, Sintean ’86)). Antrenor: Ruben Albes

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Mitran (Bălaşa ’65), Papp, Acka, Bancu – Nistor, Bic, Cicâldău (Căpăţână ’47) – Baiaram, Mamut (Tudorie ’66), Ofosu (Bărbuţ ‘90+2). Antrenor: Cristiano Bergodi